Сторінки історії національно-визвольного руху на Буковині в 40-х роках ХХ століття: Події, Люди, Документи 

6 жовтня 1946 р.

Розпорядженням райЗУ колгосп ім. Сталіна с. Фурси Білоцерківського району вивозить посівний матеріал в план держпоставок. Вважаю неправильним.*

Секретар парторганізації    АРТЕМЕНКО

 

ЦДАГО України,– Ф. 1, оп. ЗО, спр. 445.– Арк. 35. Засвідчена копія.
Голод в Україні 1946-1947. Документи і матеріали. Київ - Нью-Йорк, 1996. - С. 89

 

* На телеграмі резолюція: “Срочно. Т. Варшавскому. Разберитесь. Н. Хрущев. 16 октября 1946 г.”.

За вказівкою М. С. Хрущова про перевірку названих у телеграмі фактів Міністерством землеробства УРСР було відряджено, як свідчить довідка сільгоспвідділу ЦК КП(б)У за підписом інструктора Замули від 21 жовтня 1946 р., (ЦДАГО України. – Ф. 1, оп. ЗО, спр. 445. – Арк. 33–34) старшого агронома сортового Управління М. Г. Горбунова.

Здійсненою перевіркою на місці, як свідчать представлені сільгоспвідділу ЦК КП(б)У доповідна записка Горбунова та довідка заступника Міністра землеробства УРСР Луценка, було встановлено, що колгосп ім. Сталіна у зв’язку з нестачею насіння на сівбу озимих, висіяв 105 ц озимої пшениці, отриманої з господарських посівів.

У доповідній записці М. Г. Горбунов зазначав: “У зв’язку з тим, що план поставки хліба державі не виконано, і колгосп не має іншого товарного зерна, крім насіння ярових культур, райком КП(б)У й райуповмінзаг дали усну вказівку про вивіз насіння в обов’язкову поставку у кількості 105 ц, взятих з товарних посівів озимої пшениці. Виконуючи дане розпорядження, правління колгоспу ім. Сталіна на 12 листопада 1946 р. здало насіння ярих культур 43 ц. Нині за вказівкою обкому КП(б)У здача насіння тимчасово припинена”. (ЦДАГО України. – Ф. 1, оп. ЗО, спр. 445. – Арк. 38-39).

У пояснювальній записці Артеменка підкреслювалося: “Згідно з усним розпорядженням уповноваженого Білоцерківського РК КП(б)У т. 3. А. Дуковського колгоспу було запропоновано вивозити насіння, засипане з насіннєвих ділянок (гречку, ячмінь та овес) у хлібопоставки, в рахунок узятих 113 ц озимої пшениці на посів з товарного зерна. Я вважав це розпорядження неправильним і дав телеграму в ЦК КП(б)У з проханням розслідування. В телеграмі було вказано: за розпорядженням райЗО, а треба було вказати: за усним розпорядженням РК КП(б)У. Також неодноразово про вивезення цього хліба говорив й уповноважений Міністерства заготівель т. Мошаров”. (ЦДАГО України. – Ф. 1, оп. 30, спр. 445. – Арк. 40).